Vzájemné inspirace

07.03.2024

Největším zážitkem první části roku 2024 byl pro náš sbor bezesporu společný koncert s naším kamarádem, skladatelem a klavíristou Járou Bártou a jeho jazzovým triem. 

Svůj díl na tom má, vedle krásné hudby se skvělou partou muzikantů (zpěváků i instrumentalistů), také podpora obecenstva, které zaplnilo malý sál Divadla Oskara Nedbala, a to navzdory ne úplně šťastnému termínu uprostřed jarních prázdnin, který na nás v nabitém fermanu DON zbyl.

V první části Jára se svými spoluhráči, bubeníkem Branko Križkem a kontrabasistou Janem Greifonerem, zahráli nádherný set ze svých kompozic a aranží. Čekali jsme na svou chvíli, tiše tančíce na publikem neviděné části jeviště a v duchu si gratulovali, že nádherné groovy hrajícího tria nemusíme poslouchat uvězněni v sedačkách divadelního hlediště. 

V této uvolněné náladě jsme ve správnou chvíli nastoupili do sálu a obstoupili překvapené publikum kolem dokola. S Járou u klavíru jsme rozněžnili a dojali velkou část publika skladbou Sing Gently z pera soudobého sborového "hitmakera" Erica Whitacre. Pak jsme Járovi Bártovi i našemu sbormistrovi Josefu Čechtickému zazpívali čtryři jejich skladby. Dvě z nich, Járovo Cantate Domino a Pepův Meeting Point jsme zazpívali ve světové premiéře.

Koncert pak vyvrcholil provedením krásné Little Jazz Mass britského hudebního skladatele Boba Chilcotta, ve verzi pro smíšený sbor a jazzové trio.

Krásná energie tohoto koncertu zůstane dlouho v nás, což je druhá největší odměna - hned po bouřlivém aplausu nadšeného publika a milých slovech od řady posluchačů.

Věříme, že se s Járou, Brankem a Honzou nevidíme na pódiu naposledy...